Historia

 

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych została wydzielona z parafii św. Wojciecha w Mikołowie; z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Podlesiu; z parafii Najśw. Trójcy w Kostuchnie; i z parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Piotrowicach. Aby można było uzyskać „za komuny” pozwolenie na budowę nowego kościoła, początkowo mówiono tylko o budowie salek katechetycznych. Projekt architektoniczny, nawiązujący do kształtu piramidy, a opracowany przez inż. Michała Kuczmińskiego, został później „sprytnie” rozszerzony, i tak – w roku 1981 – ruszyła budowa kościoła. Budowano w latach 1981 – 1985. Od listopada 1984 r. - rozpoczęto przy budowanym kościele duszpasterstwo.

 

Parafia została erygowana 13 stycznia, 1985 roku. Kościół został poświęcony 28 października, 1985 roku, przez Biskupa Katowickiego, Ks. Dra Damiana Zimonia. Wystrojem wnętrza zajął się znany rzeźbiarz śląski, Zygmunt Brachmański. Jego dziełem jest przede wszystkim górujący nad prezbiterium, wielki krzyż, z niezwykle ekspresyjną postacią Chrystusa w agonii. On też zaprojektował i wykonał ołtarz główny (postacie Apostołów i Matki Najświętszej), a także stacje Drogi Krzyżowej. Jest również autorem obu ołtarzy bocznych: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Barbary, Patronki Górników. 

Dokumenty

 

Galeria

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, siedziba: Katowice, Grota Roweckiego 22.